Teknik SEO Denetimi Nedir? Nasıl Yapılır

SEO, pazarlamacılar için en önemli öncelik durumundadır. Pazarlamacıların yaklaşık %61’i temel odak noktalarının bu olduğunu ifade etmektedir. Hepsi bu yönde çalışmalar yapıyorsa siz de yapmalısınız. Bunu göz ardı ederseniz satışları göz ardı etmiş olursunuz.

Tüm bu çalışmalara Web sitenizin seo denetimi ile başlayabilirsiniz. Bunun için web sitenizin sıralamalarını takip etmeli ve bu sıralamalar konusunda neler yapabileceğinizi araştırmalısınız.

SEO Denetimi Nedir?

Artık web sitesindeki tüm içeriklerin siteyi ziyaret eden kullanıcıların siteye gelme amaçlarını karşılayacak düzeyde ve alakada olması gerekiyor. Eski seo taktikleri ise bu amacı karşılamayan ve günümüzde ise spam seo dediğimiz çalışma tarzı ile ilerleyen çalışmalardı.

Geçmiş artık geride kaldı dolayısı ile artık eski yöntemler ile ne kadar uğraşırsanız uğraşın sıralamanıza etkisi olmayacak hatta daha da gerilere gideceksiniz bu konuda emin olabilirsiniz. Günümüzde Mobil dostu web siteleri bile tam olarak seo çalışmaları için yeterli olmayabiliyor %100 seo uyumlu olmayan bir web sitesi ile rekabet oranı yüksek bir sektöre girmek belli bir seviyeden sonra ilerlemeye engel oluyor dolayısı ile daha işin başında tüm taşları doğru yerlere koymak gerekiyor.

Arama motorları ve en önemlisi Google arama motoru web sitelerini tararken belli bir parmak izi oluşturur ve bu izi oluştururken kullandığı bilgiler sizin sitenizin kodlaması , özgün içeriği , görsel zenginliği , sitenizin açılış hızı , konusu , bulunduğunuz sektör v.s. gibi birçok kıstası kullanır dolayısı ile sizin ile aynı sektörde olan diğer siteler ile bağlantıyı kurması ve sizin web sitenizi diğer siteler ile karşılaştırması çokda zor olmayacaktır ve bu karşılaştırm sonucun sitenize bir puan verir. İşte biz bu puana trust rank diyoruz.

Trust rank tam olarak çözülebilmiş değil çoğu site yaklaşık değerler versede sitenizin sıralaması tamamen bu değere bağlı olarak değişiyor ve emin olun bu değeri direk olarak negatif anlamda etkileyen tek şey Spam Seo Çalışmasıdır.

SEO Denetimi Elementleri Nelerdir?

Seo denetimi yaparken birkaç noktaya azami seviyede dikkat etmemiz gerekir ve bu dikkat etmemiz gereken noktalar şunlardır.

  • Sunucu ( Hosting )
  • İçerik ( Özgün İçerik )
  • Anahtar Kelime Analizi
  • Site içi seo ( On-Page Seo )
  • Backlink Kalitesi ve Sürekliliği

Bazen bunların hepsini işin kitabına göre yapmak konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda en kolaydan başlayarak en zora doğru ilerleyin ve gerekli durumlarda SEO uzmanlarından yada direk bizden yardım alabilirsiniz.

Open chat